FAQ

Oto lista najczęściej zadawanych pytań przez osoby zaczynające swoją przygodę ze szczurami. Mam nadzieję, że moje odpowiedzi okażą się pomocne :)

1. Skąd wziąć szczury?
Najbardziej polecane przez wszystkich "szczurzarzy" źródło pozyskania ogonków to oczywiście hodowle (koniecznie te zarejestrowane, pseudohodowlom mówimy nie!). Biorąc szczury z hodowli możemy być pewni ich pochodzenia oraz tego, że od małego były trzymane w dobrych warunkach. Ponadto w hodowlach przywiązuje się dużą wagę do wyeliminowania pewnych chorób dziedziczonych genetycznie takich jak np. guz przysadki. Nigdy nie będziemy pewni w 100% że nasz szczurek nie zachoruje jednak prawdopodobieństwo to jest zmniejszone. Wielu osobom przeszkadza cena szczurów z hodowli oraz czas oczekiwania na swojego upragnionego malucha (może on sięgać paru miesięcy). Mimo wszystko kupowania szczura w sklepie zoologicznym nie polecaam. Po pierwsze nie jesteśmy pewni jego pochodzenia. Po drugie, szczury często trzymane są razem bez względu na płeć i w domu może okazać się, że trafiła nam się kinder-niespodzianka. Jako alternatywę polecam za to adopcje. Na szczurzych forach i na facebooku pełno jest ogłoszeń o szczurkach, które szukają domu. W ten sposób możemy pomóc ogonkom, których nikt nie chce i stworzyć dla nich ciepłu, kochający dom :)

2. Czy mogę mieć jednego szczura?
Nie, nie, nie i jeszcze raz nie! Szczury są szalenie stadnymi zwierzętami i zamykanie ich w klatce w pojedynkę jest według mnie barbarzyństwem. Szczur potrzebuje drugiego (co najmniej) szczura do zabawy, iskania, wspólnego spania, pogadania i wielu innych tajemniczych szczurzych czynności :) Nawet jeśli poświęcimy swojemu szczurowi bardzo dużo czasu i uwagi to nigdy nie zastąpimy mu drugiego przedstawiciela jego gatunku.
Od każdej reguły są jednak wyjątki. Jeśli wiesz, że na 150% chcesz mieć tylko jednego szczura z jakiś ważnych dla siebie powodów to jest na to rada. Zdarzają się takie osobniki, które nie mogą żyć w stadzie. Przykładem takim są szczurki laboratoryjne po różnych testach (np. behawioralnych), tak zwane "labiki". Przeglądając szczurze adopcje czasem można natknąć się na ogłoszenia, w których opisie zawarta jest informacja, że te konkretne szczury nadają się tylko do trzymania osobno. (Chociaż ja pewnie próbowałabym łączyć je w stado nawet jeśli miałoby to zająć parę miesięcy...)

3. Jak długo żyją szczury?
Najczęściej spotykam się z odpowiedzią: 2-3 lata. Myślę, że można uznać to za średnią w przypadku zdrowych szczurów. Oczywiście zdarzają się przypadki, które przekraczają 4 lata i tego życzę wszystkim Waszym ogonkom :)

4. Samce? Samice? Mix?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy lepsze są samce czy samice. Wszystko zależy od cech konkretnego osobnika, żadna płeć nie ma przypisanej gwarancji konkretnych cech. Z własnego doświadczenia powiedziałabym tak: 
- Samice są zwinne, szybkie i wszędobylskie. Nie są aż tak skłonne do miziania jak chłopcy
- Samce są większe i bardziej skłonne do miziania.
Wybór należy zatem do przyszłego właściciela. Ważne jednak jest aby stado było jednopłciowe, bądź jeśli chcemy mieć i chłopców i dziewczynki, aby szczury zostały poddane zabiegowi kastracji/sterylizacji.

5. Jaką powinienem kupić klatkę?
Zasada jest bardzo prosta... Im większa klatka tym lepsza! Ponadto klatka powinna być wysoka (czyli wszelkie klatki dla królików odpadają). Szczury są bardzo aktywne i wymagają dużo ruchu. Czasami (np. gdy jest 3 w nocy a my smacznie sobie śpimy) nie możemy poświęcić im uwagi i wypuścić na wybieg. W związku z tym duża klatka sprawdzi się doskonale. Absolutnie minimalne wymiary szczurzej klatki to 40x50x60cm (dla dwóch szczurów). Zainteresowanym polecam kalkulator, dzięki któremu sprawdzimy czy klatka, którą planujemy kupić nadaje się dla naszego stada. 
Równie ważne co wielkość są odstępy między prętami. Klatki dla fretek są świetne ale odstępy między prętami są duże (w mojej jest to 2,5cm). Dorodne, tłuściutkie, dorosłe osobniki się nie przecisną ale za to dzieciaki albo drobne samiczki już jak najbardziej! (Z własnego doświadczenia wiem, że takie ucieczki potrafią być bardzo irytujące dla nas i niebezpieczne dla ogoniastych)
Oprócz wielkości i odległości między prętami, ważne jest również wyposażenie. Powinno być ono bogate. Poza absolutnym minimum jakim jest poidełko i miseczka mile widziane są wszelkie hamaczki, sputniki, pięterka, kuwety, liny, gałęzie i wszystko co nasza wyobraźnia nam podsunie :)

6. W co jeszcze oprócz klatki muszę zainwestować?
Zanim weźmiemy szczury dobrze jest kupić kilka niezbędnych rzeczy. Oto moja lista szczurzych must-have:
1. transporter - oprócz takiej oczywistej funkcji jak przewożenie ogonków ma wiele innych przydatnych zastosowań. U mnie sprawdził się przy łączeniu, jako chorobówka (nie każdy się do tego nadaje, mój jest ogromny więc mogłam użyć go w tym celu) oraz jako szczurze więzienie przy sprzątaniu klatki.
2. akcesoria do klatki - miska (a nawet więcej niż jedna); poidło (ale nie takie małe jak dla chomika, szczury są większe i piją więcej; polecam sprawdzić również jak to poidło brzmi... gdy kilka szczurów naraz nagle odczuwa potrzebę napicia się o 4 rano może być nieprzyjemnie :p); hamaki, domki, sputniki
3. kuweta - przy dużej klatce ekonomicznym rozwiązaniem będzie nasypywanie żwirku tylko do kuwety, szczurki są na tyle mądre, że w mig nauczą się z niej korzystać. Jeżeli nie chcemy wydawać kilkunastu zł na kuwetę w sklepie zoologicznym... kupmy plastikową podstawkę pod doniczkę :)
4. termometr - elektroniczny, koniecznie z gumową "szyjką" - szczurki mocno wiercą się podczas mierzenia temperatury, gumowa szyjka sprawia że termometr jest elastyczny i zmniejsza się prawdopodobieństwo, że zrobimy naszemu ogonkowi krzywdę.
5. waga (opcjonalnie)
6. żwirek, jedzenie
7. termofor - przydatny do transportu szczurków zimą oraz do dogrzewania szczurów chorych

7. Co podawać szczurom do jedzenia?
Szczury, które trafiły do nas w prawidłowym wieku spożywają już pokarm stały. Wszelkie ziarenka i pestki są mile widziane, jednak pamiętajmy o tym, że szczury to zwierzęta wszystkożerne i mieszanki typowo "chomicze" im nie wystarczą.  W ofertach sklepów zoologicznych znaleźć można wiele karm przeznaczonych specjalnie dla szczurów. Warto zapoznać się z listą karm polecanych na forum. Oprócz karmy szczurki mogą dostawać od nas owoce, warzywa, jogurty i inne smakołyki (o tym co szczury mogą jeść, a czego nie napiszę w osobnym poście).

8. Czy ze szczurem chodzi się do weterynarza?
Jak najbardziej tak! Szczury nie są w niczym gorsze od psów i kotów, je również zabiera się do weterynarza. Co więcej, z własnego doświadczenia wiem, że takie przejażdżki do lekarza zdarzają się duuuużo częściej ze szczurami niż z psem. Najlepiej zabrać swojego szczura do weterynarza, który specjalizuje się w zwierzętach egzotycznych/gryzoniach. Listę takich lekarzy znajdziemy tutaj.

9. Czy szczury trzeba kastrować/sterylizować?
Jeżeli decydujemy się na stado jednopłciowe to nie jest to konieczne. Poleca się to jednak (zwłaszcza właścicielom samic) ponieważ zabieg ten zmniejsza ryzyko wystąpienia guza przysadki.


Zachęcam do zadawania pytań i dzielenia się swoją opinią :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz